Granit stosowany jest do produkcji pomników oraz nagrobków.

Kamieniarstwo jest jedną z dziedzin rzemiosła, które wraz z upływającym czasem coraz bardziej się rozwija, gdyż istnieje zapotrzebowanie na wyroby kamieniarskie. I nic nie wskazuje na to, że miałoby być inaczej, ponieważ jest nieustanne zapotrzebowanie przykładowo na pomniki i nagrobki. Kamieniarstwo istniało od bardzo dawna oraz służyło też do wielu innych celów niż służy dzisiaj. Jedno tylko je łączy a mianowicie to, że kamienne bloki musimy początkowo wydobyć zaś potem poddać je specjalistycznej obróbce.

 

Na dzień dzisiejszy wydobyte skalne bloki cięte są na płyty o różnej grubości w zależności od ich przeznaczenia. W dalszej kolejności są polerowane w celu uzyskania połysku. I dopiero wtedy wycinane są z nich potrzebne elementy, w których raz jeszcze poleruje się powierzchnie zewnętrzne a także obrzeża. Kamieniarstwo, to nie tylko pomniki a także nagrobki, lecz także przeróżne elementy budowlane, jakie również tworzone są z różnego typu kamienia. Jeżeli chodzi o materiał na nagrobki Mława, to są one przeważnie tworzone ze skał magmowych, lub metamorficznych.

 

Najpospolitszą skałą magmową jest na pewno granit. Spotkamy go na całym świecie częściach świata. W Polsce również występuje na Górnym Śląsku, koło Krakowa oraz w Tatrach. Granit wykorzystany jest np. w produkcji nagrobków a także pomników. Jest również wykorzystywany w budowlance, lecz zdarza się to znacznie rzadziej, ponieważ w budowlance najczęściej używa się skał osadowych. Granit jest głębinową, kwaśną oraz jedno krystaliczną skałą , która jest zbudowana z kwarcu, plagioklazu, skalenia potasowego i biotytu. Granit może mieć różne barwy, jak szary, jasnoszary, zielony, ciemnoszary, biały, czerwony, a także mieć różne odcienie koloru różowego. W kamieniarstwie granit jest bardzo łatwym do obróbki materiałem. Co więcej elementy , które są zrobione z granitu są trwałe a także wyglądają bardzo ładnie. I dlatego poza pomnikami oraz nagrobkami stosuje się go coraz częściej również w budownictwie. Z granitu w budownictwie powstają płyty okładzinowe, elementy dekoracyjne i jeszcze mnóstwo innych części. Dzisiaj zawód kamieniarza nie stanowi tak ciężkiej pracy, jak wieki temu.

 

Współcześnie postęp techniki doprowadził do tego, że tą pracę znacząco ułatwiają maszyny a także różnorodne urządzenia, jakie bardzo pomagają wycinać, rzeźbić, wiercić, polerować, czy szlifować. Jednakże ludzka siła oraz ludzkie ręce za każdym razem jest niezastąpiona. Dlatego też osoby pragnące pracować w tym zawodzie powinny odznaczać się bardzo dobrym stanem zdrowia a także niemałym zasobem fizycznej siły. Przy tym, jak w każdej pracy, tak także i tutaj potrzeba odpowiedniego podejścia do pracy a ponadto dokładności, gdyż jedynie taki zakład, który wytwarza piękne a także funkcjonalne produkty, jak również konstrukcje ma duże szanse na przetrwanie i rozwój. Dzisiaj w Polsce na tym rynku także istnieje bardzo duża rywalizacja oraz należy być konkurencyjnym w każdym aspekcie, by utrzymać się w tym biznesie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back To Top