Pallad jest krewnym platyny i złota.

W ostatnich latach zainteresowanie palladem bez przerwy rośnie. Ten niezwykle rzadko spotykany metal jest wykorzystywany często jako materiał do wyrobów jubilerskich, lecz także jako metal inwestycyjny. Możemy śmiało powiedzieć, iż pallad jest krewnym platyny a także złota. Na rynku światowym cena tego kruszcu regularnie wzrasta, a w ciągu ostatnich dwóch lat kurs palladu uległ podwojeniu. Co powoduje, że jest tak popularny natomiast jego wartość, jest znacznie wyższa od wartości złota?

 

Pallad jest pierwiastkiem chemicznym o liczbie atomowej 46. Na Tablicy Mendelejewa leży między rodem a srebrem, co umiejscawia go wśród platynowców. Ta grupa pierwiastków charakteryzuje się bardzo dużą odpornością na oddziaływanie szeregu substancji. Platynowce biorą także udział w katalizie wielu reakcji. Chociaż pallad jest najczęściej spotykanym przedstawicielem platynowców na Ziemi to i tak jest znacznie rzadszy od srebra czy złota. Cena palladu jest tak wysoka nie tylko ze względu na jego rzadkość występowania. Drugim istotnym czynnikiem jest fakt, iż pallad niemal nie pojawia się w czystej postaci.

 

Najczęściej, ażeby go uzyskać, należy poddać rafinacji inne pierwiastki. Takie oczyszczanie znacząco podwyższa cenę wydobycia tego pierwiastka. Rekordzistami w wydobyciu palladu na świecie są dziś Kanada, Rosja, Południowa Afryka a także Usa. W jubilerstwie opisywany pierwiastek jest używany przez złotników do produkcji białego złota. Zachowując swoją szlachetność, posiada zdolność do niwelowania żółtego odcienia. Używa się go także w produkcji mechanizmów do zegarków, luster w urządzeniach naukowych.

 

Pallda jest również używany w stomatologii. Pallad używany jest też do produkcji wielowarstwowych kondensatorów ceramicznych które są potrzebne do wyrobu laptopów a także komórek. Wielu doświadczonych kierowców kojarzy pallad jako metal znajdujący się w katalizatorach samochodowych. Takie reaktory katalityczne, ponieważ tak się specjalistycznie nazywają, stanowią ważny element układu wydechowego wszystkich bez wyjątku samochodów hybrydowych a także spalinowych. To dzięki katalizatorom takie związki chemiczne jak dwutlenek azotu czy tlenek węgla są zamieniane w mniej szkodliwy azot, parę wodną czy dwutlenek węgla. W ostatnich latach na przemysł motoryzacyjny nakładane są wyjątkowo restrykcyjne normy emisji spalin. Większość pojazdów to pojazdy spalinowe a co za tym idzie, muszą one być wyposażone w katalizatory spalin. Z uwagi na liczbę produkowanych aut oraz ograniczoną podaż kruszcu łatwo objaśnić skąd bierze się wysoki kurs palladu na giełdach. Zastanawiając się skąd tak wysoki koszt palladu, przychodzi na myśl całkiem prosta odpowiedź: dobry wpływ na ekologię a ponadto jego wyjątkowe właściwości.

 

Pallad jako 1 z najmłodszych metali z grupy metali szlachetnych odznacza się niezwykłym połyskiem, większą wytrzymałością a także twardością a także niższą masą od platyny. Dlatego że nie reaguje z wodą i tlenem jest całkiem odporny na korozję. W kolejnych latach koszt palladu na pewno pójdzie w górę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back To Top