Miss Gorilla - historie, które łączą ludzi i zmieniają rzeczywistość

Następnym Razem Dokładnie Sprawdzisz Język Ryby. Wyjaśniamy, Co To Jest i Skąd Się Bierze.

13 lutego 2017
przez Miss Gorilla Team   |   28,2 tys. wyświetleń
Następnym Razem Dokładnie Sprawdzisz Język Ryby. Wyjaśniamy, Co To Jest i Skąd Się Bierze.

Te mikroorganizmy na pierwszy rzut oka mogą być niewidoczne, ale to nie znaczy, że nie mogą przysporzyć Ci kłopotów. Sprawdź o co chodzi.

Pasożyty, o których mowa, mają mikroskopijną wielkość. Mogą jednak być szkodliwe. Pasożyt cytomotha exigua należy do jednych z najbardziej niebezpiecznych na świecie. Atakuje on język ryby, wchodząc do jej organizmu przez skrzela. Wysysa on krew z jej języka, w efekcie czego narząd ten ostatecznie zanika. Wtedy pasożyt zastępuje język ryby poprzez przyłączenie się własnymi mięśniami do pozostałości języka ryby.

Ten pasożyt należący do tego samego podtypu co kraby, osiąga długość ciała od 3 do 4 cm. Samice są o połowę mniejsze.

Co ciekawe ryba może normalnie funkcjonować z nowym językiem. Ten skorupiak jest jedynym znanym pasożytem, który usuwa z żywiciela organ i go zastępuje.

Co to oznacza dla ludzi?

Zdarza się, że kupując niewypatroszone ryby możemy spotkać się z tym przypadkiem. Jeżeli jest martwy, to nie stanowi zagrożenia dla człowieka. Żywy jednak może przeskoczyć na na nas i ugryźć.

Gdzie występują?

Zazwyczaj spotyka je się w okolicy Pacyfiku. Kilka lat temu głośno było o przypadku mężczyzny z Wielkiej Brytanii, który znalazł właśnie tego osobnika w swojej rybie. Uważać powinni także wszyscy smakosze niepopularnych ryb, takich jak np.karmazyna.

Obejrzyjcie filmik:

Koniecznie podzielcie się tym artykułem ze swoimi znajomymi!
Komentarze. Rozpocznij dyskusję.