Miss Gorilla - historie, które łączą ludzi i zmieniają rzeczywistość

90% Polaków Ma W Swojej Apteczce Lek, Który Może Powodować Uszkodzenie Wątroby Poważniejsze Niż Rak!

2 lutego 2017
przez Miss Gorilla Team   |   12,5 tys. wyświetleń
90% Polaków Ma W Swojej Apteczce Lek, Który Może Powodować Uszkodzenie Wątroby Poważniejsze Niż Rak!

Wszyscy wiemy, że nadużywanie leków jest szkodliwe dla naszego organizmu. Ten środek wydawał się jednak bezpieczny w normalnym stosowaniu. Okazuje się, że jest inaczej.

Środki przeciwbólowe należą do najczęściej kupowanych lekarstw w aptekach. Szacuje się, że około 20% populacji jest uzależniona od preparatów mających uśmierzać ból. Ich działanie polega na blokowaniu informacji o bólu, zanim dotrze do mózgu. Poprawiają nasze samopoczucie, przez co można się łatwo od nich uzależnić.

Jest najpopularniejszym lekiem przeciwbólowym

Paracetamol w ostatnim czasie zrobił w Polsce zawrotną karierę. Kupujemy go wszędzie, w kioskach, sklepach, hipermarketach i na stacjach benzynowych. Zażywamy go nagminnie, bez konsultacji z lekarzem. Jak się okazuje, może to mieć zgubny wpływ na stan naszej wątroby.

Najtańszy i najskuteczniejszy?

Paracetamol ma działanie przeciwgorączkowe i przeciwbólowe. Przynosi ulgę na okres 4-6 godzin. Paracetamol od zawsze był uważany za jeden z bezpieczniejszych leków. Świadczy o tym także fakt, że jest dopuszczony do stosowania u kobiet ciężarnych od 4 miesiąca ciąży. Dodatkowo kosztuje niecałe 3 złote.

Eksperci biją na alarm. Wcale nie jest tak kolorowo...

Naukowcy z Uniwersytetu Edynburskiego w Wielkiej Brytanii, badali wpływ leków przeciwbólowych na komórki wątroby w tkankach ludzkich i mysich. Ich badania wykazały, że w niektórych przypadkach, paracetamol może nieodwracalne uszkodzić powiązania strukturalne pomiędzy sąsiadującymi komórkami w tym narządzie.

Dr Leonard Nelson który prowadził badania, powiedział: "Paracetamol wiedzie prym wśród leków przeciwbólowych na świecie. Jest tani i uważany za bezpieczny i skuteczny w odpowiedniej dawce terapeutycznej. Jednak coraz częściej polekowe uszkodzenia wątroby stają się trudnym do rozwiązania problemem klinicznym. Mogą one prowadzić do uszkodzenia komórek, zapalenia lub marskości wątroby, a także powodować raka. Należy podjąć wyzwanie opracowania bezpieczniejszych leków.

Dlaczego łatwo jest przedawkować paracetamol?

W aptekach jest mnóstwo złożonych preparatów przeciwbólowych i przeciwprzeziębieniowych, które mają łagodzić kilka objawów jednocześnie. Wśród ich składników najczęściej występuje paracetamol, o czym nie zdajemy sobie sprawy. Dlatego często przyjmujemy go w dodatkowej postaci, co może powodować spożycie zbyt dużej dawki w krótkim czasie i zatrucie naszej wątroby.

Pamiętajcie, że jeżeli naprawdę nie ma konieczności stosowania środków przeciwbólowych, to lepiej się powstrzymać. Zamiast sięgać po tabletkę w razie bólu, proponujemy uciąć sobie małą drzemkę.

A Wy często stosujecie ten lek? Udostępnijcie, żeby uświadomić znajomym jaki może być niebezpieczny!
Komentarze. Dołącz do dyskusji.

Polub Miss Gorilla. Obserwuj nas na Facebooku.