Miss Gorilla - historie, które łączą ludzi i zmieniają rzeczywistość

Od Dzisiaj Dwa Razy Sprawdzisz, Zanim Kupisz Butelkę Wody.

14 stycznia 2017
przez Miss Gorilla Team   |   203,2 tys. wyświetleń
Od Dzisiaj Dwa Razy Sprawdzisz, Zanim Kupisz Butelkę Wody.

Istotna informacja znajduje się na dnie butelki.

Co wiesz o zagrożeniach związanych z zakupem różnego rodzaju butelkowanej wody? Prawdopodobnie nikt nigdy Ci nie powiedział, że są to istotne oznaczenia butelek, do których rozlewana jest woda. Powinieneś mieć świadomość wpływu materiałów, z których zostały wykonane butelki, na Twoje zdrowie.

Spójrz na dno butelki od wody i sprawdź, które z poniższych oznaczeń tam się znajdują.

PET lub PETE

To jedno z najczęściej stosowanych tworzyw sztucznych w produkcji przeznaczonej dla konsumentów. Znajdziesz je w większości butelek do wody i napojów. Przeznaczony jest do jednorazowego wykorzystania. Powtórne użycie zwiększa ryzyko rozwoju bakterii. Butelki wykonane z PET mogą uwalniać metale ciężkie oraz substancje chemiczne, które zaburzają równowagę hormonalną organizmu. Bezpieczne powtórne użycie jest bardzo trudne, ze względu na proces usuwania szkodliwych substancji zagrażających życiu.

HDP lub HDPE

To sztywny plastik, z którego wytwarza się na przykład butelki do mleka, płynu do prania, czy do oleju. Ten rodzaj plastiku praktycznie nie zawiera żadnych środków chemicznych. Eksperci zalecają kupowanie wody mineralnej właśnie w tego typu butelkach. Przechowywana w niej woda jest najbezpieczniejsza do spożycia.

PVC lub 3V

To miękki i elastyczny plastik z przezroczystego tworzywa sztucznego, wykorzystywany do pakowania żywności, butelek do oleju, gryzaków dla dzieci i zwierząt. Uwalnia dwie toksyczne substancje chemiczne, które wpływają na hormony w organizmie. Eksperci zalecają poszukiwanie produktów w innych opakowaniach.

LDPE

To tworzywo nie może być stosowane do produkcji butelek, pomimo że nie uwalnia żadnych substancji chemicznych do wody. Kupowanie żywności w opakowaniu z tego tworzywa nie jest dobrym pomysłem. Poza kupioną żywnością można jednocześnie spożyć niebezpieczne chemikalia.

PP

Kolejne białe lub częściowo przezroczyste tworzywo sztuczne, używane do pakowania jogurtów. Tworzywo polipropylenowe jest twarde i lekkie, posiada doskonałe właściwości odporności termicznej. Po podgrzaniu nie ulega stopieniu. Jest stosunkowo bezpieczne.

PS

Polistyren jest tanim, lekkim tworzywem sztucznym do szerokiej gamy zastosowań. Najczęściej używany do produkcji jednorazowych styropianowych kubków do picia, pokrywek do opakowań z daniami na wynos, kartonami do jajek czy jednorazowych sztućców. Substancje rakotwórcze uwalniane są po podgrzaniu. Nie nadaje się do długotrwałego przechowywania żywności lub napojów.

PC lub nieoznaczony plastik

Często jest używany do produkcji sportowych butelek wody i pojemników na żywność. To najbardziej niebezpieczny plastik, jaki można spotkać. Ta kategoria produktów została stworzona do opisania produktów, które są odpadami lub pochodzą z recyklingu. Unikaj tych opakowań!

Udostępnij i ostrzeż rodzinę i znajomych!
Komentarze. Dołącz do dyskusji.

Polub Miss Gorilla. Obserwuj nas na Facebooku.