Miss Gorilla - historie, które łączą ludzi i zmieniają rzeczywistość

Użyj Tej Sztuczki, Żeby Nie Stać Się Ofiarą Kleszczy. Polecamy, Zwłaszcza Teraz!

7 kwietnia 2017
przez Miss Gorilla Team   |   323,8 tys. wyświetleń
Użyj Tej Sztuczki, Żeby Nie Stać Się Ofiarą Kleszczy. Polecamy, Zwłaszcza Teraz!

Nie dość, że ugryzienie przez kleszcza powoduje dyskomfort, to jeszcze jego konsekwencje mogą być bardzo niebezpieczne. Sprawdź jak się przed nimi uchronić!

W ciepłe dni chętnie spędzamy czas spacerując po lasach lub parkach. Niestety jesteśmy wówczas narażeni na atak kleszczy, które czają się na nas w wysokich krzakach lub trawach. Samo ugryzienie nie jest niebezpieczne, ale często te aktywne pajęczaki przenoszą boreliozę, która bezpośrednio zagraża naszemu życiu.

Jak atakują kleszcze?

Kleszcze to bardzo sprytne stworzenia. Potrafią wyczuć swoją ofiarę z kilkunastu metrów po zapachu! Kiedy dostaną się na naszą skórę, szukają dogodnego miejsca, w którym naskórek jest cienki i wilgotny. Dlatego najczęściej wybierają takie miejsca jak okolice uszu, pod pachami a także w zgięciach łokci i kolan. W przeciwieństwie do komarów ich ugryzienie jest bezbolesne, ponieważ wprowadzają one substancję powodującą uśmierzenie bólu, więc stan zapalny pojawia się dopiero po czasie. Kleszcze piją krew człowieka i kilkukrotnie powiększają swoje rozmiary. To wtedy najczęściej je zauważamy i spanikowani udajemy się do lekarza.

Co odstrasza kleszcze?

Okazuje się, że najskuteczniejsze w walce z tymi nieproszonymi gośćmi są olejki eteryczne. Zaleca się, żeby nanosić ich aromat na ubrania i skórę. Do ubrań najlepiej nada się rolka na którą należy zaaplikować kilka kropelek olejku i "przejechać" nią całe ubranie.

1. Olejek eukaliptusowy - dzięki swojemu intensywnemu zapachowi bardzo skutecznie odstrasza wszelkie owady, w tym kleszcze.

2. Olejek cytrynowy - nie dość, że świetnie radzi sobie z odstraszaniem kleszczy, to jeszcze zwalcza pchły i wszy.

3. Olejek miętowy - ten olejek jest toksyczny dla owadów, dlatego unikają go jak ognia.

4. Olejek lawendowy - kleszcze i komary bardzo źle reagują na aromat lawendy, dlatego jeżeli będziesz nią pachnąć, będziesz bezpieczny.

5. Chiński olejek Schisandra - ma cytrusowy posmak i naturalnie chroni przed pchłami i kleszczami.

 

Jeżeli ugryzie Cię kleszcz:

  • Jak najszybciej udaj się na pogotowie, żeby lekarz fachowo pozbył się insekta z Twojej skóry (nie rób tego sam!).
  • Nie smaruj zatopionego w skórze kleszcza wazeliną ani olejem, bo wtedy insekty te wymiotują i do naszej krwi dostają się chorobotwórcze patogeny.
  • Dokładnie obserwuj swoją skórę po wyciągnięciu kleszcza, a w razie niepokojących objawów, udaj się do lekarza.

Koniecznie udostępnij te porady swoim znajomym!
Komentarze. Dołącz do dyskusji.