W naszym kraju obowiązkiem jest zakup ubezpieczenia OC.

Wypadki w trakcie jazdy samochodem mogą zdarzyć się każdemu z nas. Dlatego też w naszym kraju obowiązkiem jest zakup ubezpieczenia OC, to znaczy odpowiedzialności cywilnej. Ubezpieczenie to obejmuje rekompensatę szkód, które powstały podczas kolizji lub wypadku na trasie, zarówno osobowych, jak i materialnych. Musimy wiedzieć, że polisa OC przypisana jest do konkretnego pojazdu, a nie właściciela. Natomiast zakres ubezpieczenia OC jest ściśle określony ustawowo i w każdej firmie ubezpieczeniowej będzie wyglądać to tak samo.

 

Poszkodowany podczas kolizji lub wypadku ma prawo domagać się naprawy swojego pojazdu albo wypłaty rekompensaty, która posłuży do naprawy. Obecnie jest wariant bezgotówkowy albo gotówkowy takiej wypłaty. Przy wariancie bezgotówkowym zakład ubezpieczeniowy jest zobowiązany pokryć koszt naprawy, natomiast posiadacz uszkodzonego pojazdu nie musi uczestniczyć w końcowych rozliczeniach. Poszkodowany w kolizji może też spodziewać się pokrycia kosztów potrzebnych do holowania samochodu do odpowiedniego warsztatu albo wynajmu pojazdu zastępczego. Wiele informacji na temat rozliczeń ubezpieczenia OC można odszukać na blogu robakubezpieczenia.pl. Warto wspomnieć, że zakład zajmujący się ubezpieczeniami ma trzydzieści dni na wypłacenie odszkodowania, a jeżeli tego terminu nie dotrzyma, musi zawiadomić o tym poszkodowanego. Istotne jest także to, że zakład zajmujący się ubezpieczeniami musi w takim przypadku wypłacić bezsporną część rekompensaty, natomiast wypłata całego odszkodowania nie powinna trwać dłużej niż 90 dni od daty złożenia zawiadomienia o szkodzie w wyniku wypadku. Bardzo istotną informacją jest także fakt, że ubezpieczenie OC nie działa jedynie w przypadku szkody powstałej w trakcie jazdy pojazdem.

 

Za szkodę, jaka powstała w związku z ruchem samochodu jest uważana też szkoda wyrządzoną podczas wysiadania i wsiadania do pojazdu. Dotyczy to też takich zdarzeń, jak rozładunek czy załadunek towarów a ponadto w trakcie garażowania albo postoju samochody. Ubezpieczenie OC posiada liczne wykluczenia odpowiedzialności. Firma zajmująca się ubezpieczeniami ubezpieczeniowy1.pl nie odpowiada za wszelkie szkody, które powstały w transportowanych bagażach albo ładunkach. Należy tu wymienić w szczególności stratę gotówki, elementów biżuterii czy też wielu innych wartościowych przedmiotów. W związku z powyższym, ubezpieczenie OC ochrania kierowcę w pełnym okresie trwania polisy. Winny kolizji drogowej lub wypadku może liczyć na to, że wszystkie wywołane przed niego szkody będą zrekompensowane w jego imieniu przez zakład ubezpieczeniowy. Należy tu dodać, iż można wyróżnić szkody całkowite a także szkody częściowe. Szkoda częściowa polega na tym, że awarie auta są minimalne oraz mamy możliwość je naprawić w opłacalny sposób.

 

Natomiast szkoda całkowita wiąże się z tym, że auta całkowicie nie opłaca się naprawiać oraz przywracać jego stan sprzed wypadku lub kolizji. To więc sytuacja dużo bardziej problematyczna dla kierowcy. Należy pamiętać, iż szkoda całkowita oznacza, iż firma ubezpieczeniowa nie zajmie się naszym uszkodzonym samochodem, który po takim wypadku będzie już nazywany wrakiem. Firma ubezpieczeniowa nie przejmuje pojazdu, lecz przeważnie odlicza jego szacunkową wartość od wypłacanej sumy rekompensaty. Oczywiście właściciel wraku ma możliwość go sprzedać, co zazwyczaj znaczy użycie wielu nieuszkodzonych elementów wyposażenia w następnym aucie.

Źródło: o-ubezpieczeniach.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back To Top